SHŠ Lucrezia
Dolní Dobrouč


2003 2005 2006 2007 2008 2009 2010
2011 2012 2013 2014 2015

UDÁLOSTI V ROCE 2009


Rajhrad -Výroční schůze Regimentu Altblau . . . 21.11.2009

Na výroční schůzi Altblau regimentu do Rajhradu jsme jeli jen čtyři. Ubytování bylo v sokolovně, ale akce se konala v Kině. Po jednání vedení seznámilo ostatní se schválenými závěry. Následovala diskuze a přijímání uchazečů o členství. K večeři byl guláš a potom hráli Krahoš a Trajekt.


Výroční schůze v Boudě . . . 31.10.2009

Poslední říjnový den jsme se sešli v Boudě na šejvském hřišti k ukončení sezony. Po společném focení, byla krátká schůze, na které jsme probrali některé věci kolem příštího roku. Mimo jiné Milan s Markétou oznámili, že opouštějí skupinu. Pak proběhl pasovací ceremoniál Aleše a Míry. Poté ještě chvíli pokračovala schůze a po příchodu hostů následovala volná zábava. K posilnění se podávaly zabijačkové speciality Svijany.


Ukrajina, Kamenec Podolský - TERRA HEROICA ...2.-4.10.2009

Třešničkou na dortu letošní sezony byl pro některé z nás výlet do ukrajinského města Kamenec Podolský. Konal se tam pátý ročník mezinárodního vojensko-historického festivalu Terra Heroica. Jeli jsme nejprve naším Ikarusem do Olomouce, kde jsme přesedli do Otova velkého autobusu zájezdového. V Košicích přistoupila Bethlen Garde. Cesta proběhla v pohodě( na hranicích asi dvě hodinky), jen jednou selhala navigace a zavedla nás do temného lesa. Ale naši řidiči to vyřešili a do Kamence jsem přijeli v čas. Program festivalu byl tradiční. Průvody, vystoupení na náměstí, bitva v zahrádkách pod mostem přes Smotryč. Večer se naše vojsko vydalo plenit město a okusit kvas, horilku, šašlik a další ukrajinské pochoutky. Na pódiu na náměstí se střídaly kapaly a v rámci svého turné S Ukrajinou v srdci vystoupila také ukrajinská popstar Ruslana.
Foto zde.


Otradov - Oslavy 660 let obce a 125 let hasičů . . . 12.9.2009

Začátek oslav byl v 13:00 v u kostela sv. Bartoloměje, kde proběhlo žehnání obecního praporu. Odtud se průvod přemístil na hasičský stadión. Zde měli projev starosta obce, poslankyně parlamentu ČR Ludmila Navrátilová a další hosté. Poté začal kulturní program, ve kterém tancovala skupina Dance Club Hlinsko, sokolníci představili dravce noční čili sovy a dravce denní čili dravce. Úspěch mělo také komické divadelní představení žen SDH Svratouch inspirované filmovou sérií Slunce, seno, .... Dále ukázky zásahů hasičského záchranného sboru ČR slaňování z plošiny. K tanci a poslechu hrála ševcovská kapela. Během odpoledne jsme nabídli návštěvníků oslav naše dobové hry obohacené o nový luk a vrhací nože. A hlavně jsme předvedli , zřejmě v derniéře, naše vystoupení Eldorádo. Tak třeba zase někdy na viděnou.

Fotky z oslav - http://www.otradov.cz/hasici/index.php?nid=4743&lid=CZ&oid=1506579


Lanšperk - Den Regionu Orlicko-Třebovsko . . . 11.9.2009

Svazek obcí Region Orlicko–Třebovsko pořádal v pátek 11. září 2009 tradiční cyklojízdu starostů členských obcí a měst napříč regionem. Akce, při níž region představuje svou činnost za uplynulý rok, startovala ve 13:30 hod. z náměstí v České Třebové a na trase se představila minulost a současnost hradů Lanšperk a Žampach. K pelotonu cyklistů bylo možné se připojit v Ústí nad Orlicí (14:00 hod. náměstí) a Lanšperku (15:00 hod.). Zastávka u ruiny Lanšperka byla zpestřena vystoupení Lucrezie. Cyklojízda byla ukončena v areálu Domova pod hradem Žampach.

https://www.czecot.cz/?page=14&id=13959


Dolní Dobrouč - Křapáčové hody . . . 4.9.2009

Již tradičně se loučíme s létem smažením křapáčů, bramboráků nebo jak těmto dobrůtkám z bramborového těsta říkáte. Ani letošek nebyl výjimkou. Vypršelo se dopoledne, a tak cestu do našeho areálu našlo v průběhu odpoledne a večera mnoho lidí chtivých ochutnat, co šéfkuchaři připravili. Hody poctila svou návštěvou také pětpluspestičlenná delegace spřátelené skupiny Asmodeus z Rajhradu.
Fotky zde.


Cheb - Valdštejnské slavnosti . . . 28.-29.8.2009

Akce Cheb 2009 pro nás nezačala právě hladce. V pátek ráno nešel nastartovat náš autobusek. Musel se povolat na pomoc i Chozé, ale za pár hodin chlapi závadu opravili. Do Chebu jsme přijížděli na poslední chvíli a tak jsme se převlékali již za jízdy. Průvod jsme stihli v pohodě, ještě se čekalo. V sobotu jsme měli vystoupení na náměstí hned v 9 hodin ráno. Začali jsme hrát asi pro čtyři diváky, ale během představení se plac před jevištěm pěkně zaplnil. Potom jsme šli na prohlídku města, během níž jsme provedli zátěžovou zkoušku prolézaček na dětském hřišti. Odpoledne šel průvod z náměstí do Krajinky, kde proběhlo vojenské cvičení a zinscenovaná potyčka. Do večerního programu jsme přispěli naší ohnivkou. V neděli v 6 ráno jsme zabalili a vypadli z Chebu.
Foto zde.


Šumperk - Obsazení Švédy . . . 21.-23.8.2009

Šumperská mušketýrská skupina Magna Moravia pořádala bitvu v městském parku. Když jsme v pátek dorazili na místo, již se stavěli palisády a budoval tábor. My zde byli po delší době součástí Altblau regmentu. Večer šlo celé vojsko průvod městem představujíc Švédy. Mušketýři pálili z mušket a dělali hrozný kravál, takže je každý jeden občan Šumperka musel slyšet. Taková upoutávka je lepší než reklama v rozhlasu. Po setmění předvedli na pódiu u vily Doris skvělé ohnivé představení souboru Meče blesky v rozšířené sestavě v čele s Akádou. V sobotu jsme měli volno až do bitvy. Jako skupina Lucrezia jsem se vydali plenit Šumperk. Nejdříve jsme dostali občerstvení v jedné krčmě a pak jsme vtrhli do zlatnictví Lukrecia. Po slovech "Jsme šermíři z Dobrouče a přijeli jsme do Šumperky uloupit vám všechny šperky" jsem rozdal naše vizitky. To aby věděli, kam to mají všechno poslat. Odpoledne začalo pršet, ale bitvu to neohrozilo. I diváci přišli, v hledišti byl deštník na deštníku. Akce pokračovala až do neděle, avšak my jsme po bitvě museli sbalit a odjet domů.
Foto zde.


Dolní Morava - ISCAREX - . . . 15.8.2009

Již po čtvrté byla skupina Lucrezia součást kulturního programu po ukončení běhu na Kralický Sněžník. Při vyhlašovacím ceremoniálu, který moderoval Jan Čenský, jsme fungovali jako nosiči cen pro vítěze. Kategorií bylo mnoho. Také jsme předvedli naše šermířské vystoupení a večer ohnivku. Na dvou pódiích se kromě nás střídala hudební tělesa třeba Brouci band - Beatles revival. Veleúspěch slavily Hanky Panky z Prahy se svou travestishow parodující české i světové umělce a svou přisprostlou mluvou bavily zejména dětské publikum.
Foto zde.


Dolní Dobrouč - Historické odpoledne . . . 8.8.2009

Po třech letech se zase děl na šejvském hřišti Historický den. Od 14 hodin byly připraveny dobové hry nejen pro děti - lukostřelba, hod noži, boj obušky, stolní hry, chůdy a j. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet paintball. V 17 hodin začal hlavní program. šermířská vystoupení za účasti skupin ARDOR MENS Jihlava a Šermířského spolku Šumperk. V podvečerních hodinách vystoupila hudební skupina Těžká Doba. Večer završily FIRE SHOW všech tří šermířských skupin. Pak byla diskotéka.
Foto zde.


Nové Město nad Metují - Mistrovství světa v motorovém paraglidingu . . . 30.7.2009

Ve čtvrtek po práci jsme jeli zpestřit program oficiálního zahájení prvního dne Mistrovství světa chroustů. Kromě Austrálie tu závodily týmy ze všech kontinentů. Po zahajovacím ceremoniálu, následovaly letecké ukázky ultralehkých replik historických letadel a akrobatické číslo na paramotorové tříkolce. Pak jsme pro účastníky i návštěvníky šampionátu předvedli naše šermovací divadlo. Mezi diváky byli přítomní i naši známí místní šermíři ze skupiny Novica a taky Pat exExheredis. Večer byl raut a hrála kapela. Ale to už byla tma a my mohli začít chrlit proudy jisker a plamenů.
Foto zde.


Dolní Dobrouč - Turnaj v beachvolejbale 18.7.2009

Počasí od rána nic moc. Na červenec zima a sychravo. Ani satelitní snímky v Bačově nojbuku nevěstili nic dobrého. Odehrála se základní část a rozehrálo finále, ale pak přišel vítr a déš». Pořadí se určilo z průběžných výsledků. Zvítězila smíšená dvojice Pavla a Aleš z Letohradu.


Bystřec - Walterovy slavnosti 11.7.2009

Myslivci pořádali na koupališti slavnosti pojmenované podle legendárního loupežníka Waltra. Měli jsme vystupovat až v šest. A přijeli jsme včas, navzdory tomu, že jsem poprvé řídil autobus. Po příjezdu nás ale pořadatel vyzval, abychom vystoupili co nejdříve. Takže spěch. Postavit kulisy, převléknout, rozcvičit a na plac. Předvedli jsem již třetí verzi našeho představení Eldorádo. Tentokrát zase s Milanem, ale bez Chozého, který léčí kolenní kloub. Bystřáci ale byli asi nejvíc zvědaví na svého kamaráda Doudu. Mnozí dosud ani netušili, že taky šermuje. A večer valili oči úplně nejvíc. Ohnivka se povedla. Pak byla zábava s kapelou Moravský Anděl a pařili jsme, dokud jsme nešli spát.
Foto zde.


Seč - Dětský tábor . . . 4.7.2009

Letní dětský tábor Seč se letos koná již po padesáté. Avšak Lucrezia zde byla poprvé a vystřídali jsme tak naše známé Exheredis z Pardubic. Letošní program tábora byl o cestování časem. Děti se každé ráno probouzeli do jiné doby a na jiném místě. Nás potkali v době rytířů a šermířů v tzv. evropském středověku. Přijeli jsme v noci inkognito a když se táborníci ráno probouzeli, čekal na ně hlasitý budíček v podobě salvy z varhan. Během dne děti se svými vedoucími plnili povinnosti a úkoly v rámci táborové hry. Například hledali Excalibur. Mezi tím jsme pro ně měli připraveny dobové hry - chůdy, klády, lukostřelba, šerm, ... Také jsme předvedli tři denní vystoupení a na žádost hlavního vedoucího Petra ještě přídavky - pohádku a básničku. V noci, jak jinak, ohnivá nešou "Hrátky s ohněm". Potom všem jsme všichni prošli Bránou věků a ač neradi jsme se museli rozloučit. Bude se nám stýskat. Příjemné prostředí, skvělí lidé a výborná kuchyně. Klidně bych sem přijel zas.
P.S.: Čelovky se osvědčily.
Foto zde.


Knapovec - pouť . . . 28.6.2009

Mít vystoupení na třech místech za dva dny, to jsem ještě nezažil. Holt, všechno je jednou poprvé. Když jsme dorazili do Knapovce v kostele probíhala ještě mše. Bylo plno. Tak jsme chvíli poseděli u stánku s kofolou a pak si šli připravit scénu. Sehráli jsme teprve včera upravené Eldorádo bez marodéra Milana. Nadšený aplaus nás mohl těšit při opětovném nošení všech našich krámů zpět do vozidla. Už si připadám jak mravenec. Ještě jsem si prohlédl opravený kostel sv.Petra a Pavla a starobylý hřbitov, zatím co na place hrála kapela Těžká doba.
Foto zde.


Dolní Dobrouč - 60 let fotbalu . . . 28.6.2009

Na poslední chvíli domluvené představení pro asi stovku malých fotbalistů a italskou delegaci z partnerského města Rovereta, posloužilo jako pozvánka na Historický den, který proběhne 8.8.2009 na šejvském hřišti. Když jsme se pozdravili s italskými přáteli, zase jsme naložili všechny rekvizity do našeho devítimístného speciálu a vyrazili do sousedního Knapovce na pouť.
Foto zde.


Horní Bradlo - 680 let od první zmínky o obci . . . 27.6.2009

Na den 27. 6. 2009 připravila obec Horní Bradlo oslavu 680-ti let od první zmínky o obci a zároveň sraz rodáků. V programu bylo také žehnání obecního praporu a znaku. Prapor byl nesen v čele průvodu naší jednotkou halapartníků ve slavnostních kostýmech. Za námi nesli místní hasiči znak. žehnání proběhlo v soukromé kapli rodiny Rüklů, někdejších majitelů zdejší sklárny. Odpoledne jsme pak zvládli tři představení a prohlédli si několik výstav, mimo jiné i výstavku skla a skleněných výrobků, které se dříve v bradelské sklářské huti vyráběli. Navečer jsme zašli ke skále tyčící se nad Chrudimkou. Je to samostatný útes v geomorfologii nazývaný bradlo, od nějž se odvozuje název obce. Po přesunu na hřiště a vyčkání tmy, co asi tak mohlo následovat? Naše hrátky s ohněm. Pak ohňostroj. A noční cesta domů.
Foto zde.


Mladá Boleslav - Jarmark . . . 20.6.2009

Do Mladé Boleslavi jsme vyráželi v sobotu ráno z Hradce Králové. Tam jsem nocovali v bytě u Martina, který pro tentokrát doplnil naše řady místo zraněného Milana. Přesto to znamenalo vstávat v 5 hodin. Po příjezdu jsme vyhledali šatnu a zázemí pro účinkující jarmarku. To se nacházelo ve Sboru českých bratří, což je krásná budova bývalého kostela ze 16.století. Teď slouží jako galerie a koncertní síň. Jarmark se odehrával netradičně na náměstí Míru se vším, co k tomu patří. Průvod, stánky, hudba, tanec, divadlo, šerm, dešťová přeháňka .... Večerní program začal ve 21 hodin. Ale do 22 hodin musel být podle vyhlášky klid, takže se spěchalo a zkracovalo. Zkrácení postihlo i naše "hrátky s ohněm", abychom skončili ještě před ohňostrojem. Pokud se tedy jako ohňostroj dá označit pár nahodile odpálených rachejtlí, které místo, aby udělali důstojnou tečku za jarmarkem, vzbudily spíše rozpaky, co to jako mělo být.
Foto zde.


Kostelec nad Orlicí 19.6.2009

Málo kdo z nás věděl jaký je v Kostelci pěkný zámek. Navíc je okolo krásný park s rybím jezírkem a prastarými stromy rozličných druhů. Prostě stylové místo pro naše vystoupení. Přijeli jsem sem pobavit děti z mateřského centra, které zde mělo besídku. Na místě nás přivítal a na scénu uvedl sám hrabě Kinský. Začali jsem krátkým povídáním o zbraních a době třicetileté války. Pak následovalo oprášené představení Vzpomínky. Po malém občerstvení (kuřecí čtvrtky), jsme za deště vyrazili do Hradce Králové na nocleh.
Foto zde.


Liberec - Jarmark 13.-14.6.2009

Od frýdlantské bitvy neuplynul ani měsíc a my opět vyrazili na sever. Tentokrát jsme zastavili v Liberci. Jelo se už v pátek večer a bydleli jsme v autokempu Autoklubu ve dvou chatkách č.41 a 42. V sobotu ráno začal jarmark. Náměstí bylo plné stánků s dobrotami a nejrůznějším zbožím. Na pódiu se střídali hudebníci, kejklíři, tanečnice, šermíři, loutkoherci, kat a další umělci včetně Lucrezie. Přitom jsem se stali účastníky malého mezinárodního faux pas, kdy nás organizátor poslal na jeviště místo polských muzikantů Rocal Fuza, na které se marně čekalo, ačkoli stáli pod pódiem a nikomu se nehlásili. Velice povedený byl také večerní program. Mimo jiné obsahoval naši "ohnivku". Hlavní však bylo velkolepé divadlo s pyroefekty Jizerína a obraz.
Foto zde.


Dolní Újezd - Dětský den ... 31.5.2009

V sobotu jedna a hned v neděli další štace tentokrát v Dolním Újezdě. Skauti pořádali Dětský den aneb po indiánské stezce za pokladem. Kvůli špatnému počasí nechodili po stezce, ale po tělocvičně. My jsme rozbalili scénu venku na hřišti a měli štěstí - počasí nás nechalo dohrát naši trapnou komedii do konce. Zbyl i čas, aby si děti vyzkoušeli zbraně. Pršelo až při zpáteční cestě.
Foto zde.


Česká Třebová - 4. Misijní den dětí a 7. Celostátní misijní pouť ... 30.5.2009

Park Javorka v České Třebové je plný soch a plastik. Ale je tam místo i na různé společenské akce. V sobotu se tam konala také jedna s dvěma názvy - 4.Misijní dětský den a 7.Celostátní misijní pouť. Byly tam připraveny různé hry pro děti a probíhal tam také dobročinný misijní jarmark. Jeho výtěžek má pomoci sirotkům v Ugandě. My byli pozváni, abychom zpestřili kulturní program. Ale už po našem příjezdu začalo pršet. Kulisy jsme stavěli v dešti doufajíce v lepší počasí. Ale nebylo lze se ho dočkati, proto organizátoři přesunuli vše do sálu restaurace Národní Dům. Tam jsme pěkně v suchu odehráli naše Eldorádo. Byl to docela nezvyk změnit otevřenou venkovní scénu za pódium opravdového kamenného divadla. Pro některé z nás to byla vůbec první zkušenost s takovým prostorem. Po představení Michal nabídl Markétě spolupráci a oficiálně ji jmenoval fotografkou skupiny.
Foto zde.


Králíky - Majáles ... 23.5.2009

Gymnázium v Králíkách pořádalo majáles, který byl bohatě sponzorován, tak mohli pozvat hvězdy jako Ready Kirken, Licii Bílou a Lucrezii z Dolní Dobrouče. Naše vystoupení začínalo až v 21:00, ale přijeli jsme o dost dřív. Prohlédli jme si Velké Náměstí, kde stála dvě pódia a trampolína pro děti. Pak jsme se s davem Králičáků vmáčkli do kostela sv.Michaela. Takový nával tento krásný kostel asi dlouho nezažil. Nejdřív tam zpíval sbor Boni Pueri a po něm Lucie Bílá. Po koncertě jsme se připravili na naše vystoupení a vyčkali tmy, kterou však záhy zahnala lampa veřejného osvětlení. Přebytek světla kazil dojem zejména při zvláštních jiskrových efektech. Jinak se "ohnivka" povedla a líbila.
Foto zde.


Frýdlant v Čechách - Valdštejnské slavnosti ... 16.-17.5.2009

O víkendu jsme byli na tradiční akci ve Frýdlantě, která se koná jednou za dva roky. Diváci mohli zhlédnout průvody, vystoupení na náměstí, historickou bitvu za městem atd. Lucrezia se zúčastnila jako součást regimentu Altblau.
Foto zde.


Andrlův Chlum - Pálení čarodějnic ... 30.4.2009

Pomalu se stává tradicí, že v předvečer Filipojakubské noci, vystupuje Lucrezia v Ústi nad Orlicí na Andrlově Chlumu. Letos potřetí v řadě jsme pro hosty restaurace Hvězda předvedli plody našich tvrdých zimních tréninků. Od půl sedmé jsme uvedli v premiéře šermířské představení s názvem "Eldorádo". Zároveň to byla také premiéra pro Míru. Po setmění jsme zahájili noční výstup vypuštěním létajícího lampionu přání. Pak následovala naše tradiční ohnivá podívaná vylepšená o zvláštní jiskrové efekty. Ohnivka skončila trochu rozsypanou "pyramidou", ale situaci jsem zachránili efektním podpálením hranice.
Zhlédni pár fotek.


Generální zkouška ... 26.4.2009

Generální zkouška nového šermířsko-divadelního počinu "Eldorádo" .


Dolní Dobrouči - Pálení čarodějnic ... 24.4.2009

V pátek 24.dubna na šejvské hřišti u šermířské boudy.
Z programu:
- společné čarování o drobné ceny
- vyhlášení nejkrásnějších masek
- čarofocení
- zapálení hranice
- vypuštění čarovných lampionů
- kuchyně dle starých osvědčených receptur z čarodějnických kuchařek
- odlet z pět do chatrčí nad ránem


Letohrad - restaurace Nový Dvůr ... 21.3.2009

Po roce se naše skupina vrátila do prostor stylové restaurace obohatit program oslavy narozenin.


Karneval na ledu...11.1.2009

Zimní lednová neděle. Mráz, sníh, led. Lepší sedět za pecí. Ale šermíři si vymysleli, že udělají karneval na ledu. Byl to 2.ročník. A takhle to tam vypadalo.