SHŠ Lucrezia
Dolní Dobrouč


2003 2005 2006 2007 2008 2009 2010
2011 2012 2013 2014 2015

UDÁLOSTI V ROCE 2008


Cholina - Výroční schůze regimentu Altblau ...29.11.2008

Zatímco se vedení regimentu radilo, řadové vojsko připravilo na návsi za světla pochodní scénu ze života švédského vojska z dob třicetileté války. Po té pokračoval program na sále pasováním rekrutů v řádné členy. Z Lukrecie byl přijat Milan.


Ukrajina, Kamenec Podolský - TERRA HEROICA ...3.-4.10.2008

Když jsme ve čtvrtek 2.10. naložili autobus, čekala nás více než tisícikilometrová cesta na mezinárodní vojensko-historický festival Terra Heroica v ukrajinském městě Kamenec Podolský.
Pořadatelé kladou důraz na přívlastek "mezinárodní", takže zde kromě Ukrajinců vystupovali i skupiny z Česka, Slovenka, Polska, Ruska, Moldávie....
Do města jsme kvůli průtahům na hranicích, špatným cestám, vyhlídkové jízdě po Ivano Frankovsku a posunutí časového pásma přijeli až v pátek večer potmě. To nám však nepřekáželo v rozbití tábora na romantickém místě v rujnách staré pevnosti poblíž nového hradu.
Sobotu jsme věnovali prohlídce hradu a okolí. Odpoledne pak začal program festivalu. Průvody městem, vystoupení na náměstí a vrchol dne - bitva v zahrádkách u řeky. Diváků byl plný most a obsadili i okolní skály. V poli bylo zhruba 200 bojovníků a Kamenec tak zažil dosud největší festivalovou bitvu. Večer následoval koncert na náměstí. Až dosud nám přálo počasí, ale v neděli nadránem se spustil liják, tak jsme zbalili mokré a zablácené stany a jeli domů.Zde je zápis přerušen.


Olomouc - historické slavnosti města ... 20.-21. 6. 2008

Po roce jsme se vrátili s naší skupinou na slavnosti města Olomouce, které jsou zasvěceny patronce města Svaté Pavlíně. V pátek proběhl historický průvod za účasti kočárů tažených koňmi, ostatky Svaté Pavlíny a vojenským doprovodem Altblau regimentu a Magny Moravia. Průvod končil za znění zvonů u jednoho z kostelů u Velkého náměstí. Následovala mše.
V sobotu časně ráno jsme rozbalili naše vojenské ležení na náměstí, kde se již sjížděli stánkaři, probíhaly zvukové zkoušky aparatury.... město se pomalu probouzelo. V průběhu dne jsme stejně jako kolegové z Asmodea nebo Salvy Quardie vystoupili na pódiu se svým šermířským vystoupením. Po třetí hodině odpolední nás kapela Růžový mor vyprovodila svou rokovou muzikou na další průvod městem, který končil v Bezručových sadech. Tam u městských hradeb došlo k "setkání" s císařskou jednotkou. Následně proběhla bitva těchto dvou předsunutých jednotek. Zvítězili jsme a císařské do jednoho pobili. A znovu průvod, teď už jen zpátky do města. Musím uznat, že po pochodu, velice "běhavé"bitvě za tropického počasí leckdo docházel na náměstí opravdu vydán ze všech sil.
Po našem příchodu už hrála jen hudba, udělovaly se ceny za malbu na chodník atd. V sedm hodin nastoupila na jeviště čistě bubenická sestava Jumping drums. Vrcholem večera byli ohniváci ze souboru Pa-li-tchi. Jelikož jsem sám jejich ohnivou show neviděl, mohu jen popsat pocity jiných. Všichni říkali pouze slovou "úžasné".
Česká Třebová - Město v pohybu ... 17. 6. 2008

Akce město v pohybu je akce plná sportu, muziky a čerti vědí, čeho všeho ještě. My jsme byli osloveni na poslední chvíli za někoho, kdo nebyl schopen vystoupit. To nám ale nevadilo. Na vystoupení jsme sice nemohli vyjet v plném obsazení, ale i tak se domnívám, že jsme předvedli výkon, za který jsme se nemuseli stydět. Akci moderovali Pavel Konvalina a Jan Čenský, naši staří dobří známí. Dalším překvapením bylo to, že "Staré náměstí" praskalo ve švech. Tolik lidí jsem opravdu dlouho pohromadě neviděl. Pokud jste se podívali do programové nabídky, nedivili byste se a museli uznat, že se třebovští tentokrát opravdu vytáhli. Úrověň akce rok od roku stoupá. Ikony jako Leona Machálková, Franta Černý a My, Argema, Premiér a další a další známé soubory a jednotlivci, kteří byli doplněni místními kapelami a soubory se na pódiu střídali po celý týden jako na běžícím pásu. V průběhu našeho pobytu na třebovském náměstí proběhlo vyhlášení několika soutěží, které jsem bohužel nepodchytil.
My jsme vystoupili s detiminutovkou o palných zbraních a potom souboji ze Vzpomínek. Divácký ohlas byl veliký. Děkujeme Třebová!

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Letohrad - Dětský den ... 14. 6. 2008

S logem 700.let města Letohrad za zády se letos u místní hasičské zbrojnice konal Dětský den. Místo i prostředí již důvěrně známe a víme, že i organizace akce bývá na vysoké úrovni.
Program dne běžel již od rána. K vidění byla profesionální hasičská technika, zaujal mne zejména výsuvný žebřík s plošinou. Výšku, do které se během chvilky vysoukal si netroufnu ani odhadovat. Bylo to hodně vysoko. Z prostoru před koupalištěm vzlétala letadla modelářů, z pódia hřměly bubny souboru místní ZUŠ pod vedením pana Oravce ....
My jsme si pro naše vstoupení vybrali travnatou část areálu a hned po příjezdu začali vybalovat vybavení a stavět rekvizity a kulisy. Měli jsme toho tentokrát požehnaně, jelikož jsme měli v plánu vystoupení o dvou částech. V první, naučné, jsme ukázali přítomným naši zbrojnici a vysvětlili k čemu se jednotlivé zbraně používaly, ve druhé části se potom už pouze šermovalo. Vše dopadlo dobře, děti byly spokojené, vystoupení se líbilo i ostatním. Prostě povedná akce!

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Itálie, Rovereto - Marco ... 4.-9. 6. 2008

V letošním roce jsme byli pozváni stejně jako před třemi lety do družebního města naší obce, do severoitalského Rovereta, městské části Marco.
Připravili jsme si pro tři naše denní a dvě noční vystoupení program v italštině.
Odjížděli jsme ve středu před půlnocí z Dobroučce. V dopoledních hodinách jsme se zastavili v Innsbrucku, podívat se na zdejší olympijský areál, nechali se vyvézt kabinkou na skokanský můstek, prošli muzeum … impozantní.
Přesně v pět odpoledne, tak jak bylo dojednáno jsme projeli "branami města".
V pátek mělo být naše první vystoupení v městečku Mori, leč pro vytrvalé deště, které zvedly toky okolních řek a říček bylo k naší značné nelibosti a nelibosti lidí, kteří se na něj těšili zrušeno. Počasí se opravdu ukazovalo jak prvotřídní překážka. Lilo a lilo. Okolní kopce a hory byly téměř v jednom kuse skryty v oblacích, takže na krásná panoramata, která jsme znali z minulé návštěvy jsme museli zapomenout.
Druhé sobotní vystoupení v Marcu samotném vyšlo jen tak, tak. Po konci ohnivky jsme nestihli pořádně ani uklidit rekvizity a začalo lít znovu. Ale alespoň že tak. Vystoupení nám vyšla naprosto ideálně a Italové mohli být spokojeni.
Nedělní vystoupení v městečku Sacco probíhalo za klasického italského slunečného parného počasí. Konečně teplo a sucho. Souběžně s naším vystoupením však probíhal dojezd závodu vorů na jen několik metrů vzdálené řece a tak z našeho projevu přítomní asi mnoho nepochytili. Ptáte se zda jsme zmokli? Ale jistě že ano. Při balení věcí na nakládce do autobusu přišla průtrž. Přivolala jí zřejmě naše děvčata, která se po vystoupení "vrhla"do místní kašny k pobavení okolo stojících studených čumáků.
Co všechno jsme ještě v Itálii viděli? Navštívili jsme pietní místo u Zvonu míru v Roveretu (největší zvon na světě který se při zvonění hýbe celý) a nově vybudovanou expozici týkající se válečných hrůz , viděli jsme dinosauří stopy obtisknuté ve skále, navštívili nedaleké ledovcové jezero Lago di Garde (opravdu ledové) a jedno z mnoha městeček na jeho břehu, byli jsme v proslulé Kantýně de Mori (závodě na zpracování vína) a ještě …..
Musím podotknout, že po celou dobu de o nás Italové starali opravdu pozorně a jakékoliv naše byť ještě nevyřčené přání bylo předem splněno.
V pondělí ráno jsme odjížděli domů a večer již ulehali ve svých postelích.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Orlická chata "U Rampušáka" ... 25 - 27.5.2008

Chata, která leží jen pár metrů od Zemské brány byla našim hostitelem předposlední květnový víkend.
Víkend byl zaměřen na červnový zájezd naší skupiny do Itálie. V pátek jsme se ubytovali a zopakovali si souboje a večer se seznámili se skupinou fotografů, kteří se zde také "soustředili". V sobotu od rána se makalo na scénáři a ohnivém vystoupení. Večer jsme si "střihli" ohnivku. V ní se poprvé představil Aleš s ohnivým lasem. Po vystoupení a následné očistě byla za uchazečku o členství přijata Dája a po ní za plnoprávnou členku Pája. Pak už se sedělo, hrálo na kytary a zpívalo. Od nedělního rána jsme cvičili znovu. Před obědem jsme se prošli na Zemskou bránu, vyzkoušeli brodění ledovou řekou a vrátili se k obědu zpátky na chatu. Odpoledne jsme si zahráli naostro scénář, uklidili vybavení a odjeli.
Chata je sice v přestavbě, ale i tak je za současným majitelem vidět kus práce. Kuchař se také pochlapil. Vařil velice dobře. Vřele doporučujeme na rodinný víkend. Mají tam i pejska - říkali jsme mu Mazlík, protože se rád mazlil, byť měl snad 70 kg, a to byl ještě štěňátko..
Počasí nám po celou dobu akce přálo a jen dotvářelo příjemnou atmosféru celého soustředění. Budeme takovouto akci muset zase někdy zopakovat.
Poznámka redakce - Lucrezia již má nové civilní stejnokroje.

Dolní Čermná - Dětský domov ... 8. 5. 2008

Do Dolní Čermné jezdí naše skupina za kamarády, kteří bydlí v tamním dětském domově již několik let. K některými se známe od začátku, jiní tak jsou noví. Ne jinak tomu bylo i o letošním státním svátku. Hned po obědě jsme vyrazili. Program měl být procházka po značkách. Tentokrát jsme s sebou měli i malého pejska, který se stal v momentě miláčkem dětí. Se "strejdou" Pavlem a třemi již většími dětmi jsme vyrazili ještě tři z Lucrezie připravovat "stopovanou", ostatní Lucreiani na zahradě u domova zaměstnávali ostatní děti.
Trasa nebyla dlouhá, to i proto, že tamní "tety" mají na starost několik maličkých dítek. Děti trefovaly draky míčky, stříleli ze vzduchovky a potom už mohli vyrazit po našich stopách. Na cestě je čekaly další soutěže a v samém závěru cesty jsme jim přichystali i pohádkový les, kde na stromech rostla čokoláda a bombóny. To už jsme se společně vraceli zpět na zahradu domova. Tam jsme dětem pověděli něco o zbraních, zašermovali, zastříleli .... Premiéru na prknech co znamenají svět si zde odbyl Milan v souboji s Genem a Dája v souboji s Pájou a Jardou. Byly to premiérové souboje z nově připravovaného scénáře.
Potom už si zkoušely děti na co zbraně jsou a jak s nimi zacházet.
Na závěr krásného prosluněného odpoledne si každý na ohni opekl párek. Před odjezdem domů nás děti opět mile překvapily. Přichystaly pro nás vlastnorušně vyrobené dárečky z drátků, keramické hmoty a lýka. Krásné. Děkujeme.
Celé odpoledne se velice povedlo, to soudím podle reakcí dítek, i ona byla spokojená a nechtěla nás nechat odjet.
Věřím, že jsme v domově nebyly naposledy.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Andrlův chlum - Čarodějnice ... 30. 4. 2008

Na "Andrláku" jsme vystupovali podruhé. Letos jsme ve velmi oslabené sestavě vystupovali znovu. Nemoci a pracovní vytížení neumožnilo třem našim členům zasáhnout do programu a tak jsme alternovali a zaskakovali a improvizovali .....
V první části programu jsme se uvedli naučným programem o zbraních, proloženým několika souboji. To bylo po půl sedmé. Na půl deváté byla ohlášena ohnivka. Klima nám však vůbec nepřálo. Vítr se rozfučel do dost nepříjemné intenzity, což bylo nepříjemné zejména u plivání ohně. Měli jsme strach. Plameny vylétávající od našich úst byly i 6-8m dlouhé. Bylo proto potřeba dávat velký pozor kam se plive, aby jsme se vzájemně nepodpálili.
Nakonec vše dopadlo dobře a posledním plivnutím vzplála i hlavní hranice s čarodělnicí nahoře, jak se sluší a patří.
Příští rok máme přijet znovu. Snad bude méně větrno a marodka si vybere svou pravidelnou daň v zimě.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Dolní Dobrouč - Čarodějnice ... 25. 4. 2008

Již několik posledních let pořádá naše skupina tradiční pálení čarodějnic. Termínem je vždy pátek. Po několika letech, kdy na naše "Čarodky" přišlo i 600 lidí nám letos ukázalo, že na Zemi vládnou jiné síly než jsou ty naše. Den začal slibně. Slunce svítilo a nebe bylo téměř vymetené. S přibývajícícm časem se situace měnila - bohužel přesně podle předpovědi "rosniček". Úderem 18,00 hodiny začalo pršet. Těch několik desítek diváků co na boudu již přišlo se ukrylo v připraveném stanu a pod přístřeškem, pesimisté odešli domů. Počasí se uklidnilo asi po hodině. Bohužel mnozí návštěvníci tentokrát zůstali v suchu a teple svých domovů. I tak k nám přišlo cca 250 návštěvníků. Ti co přišli, zažili akci s téměř nulovýma frontama na cokoliv. Myslím, že skalní příznivci, ale i ti ostatní si přišli na své odcházeli domů spokojeni.
Připraveno byl tajný program jehož vrcholem mělo být .........radši nic neprozradím........třeba se nám to bude hodit příští rok.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Chrudim - Den Země ... 22. 4. 2008

Úterý 22.dubna se slaví Den Země. My jsme byli pozváni do Chrudimi, abychom doplnili zejména hudební program na chrudimském náměstí, který se k této příležitosti konal. Pořadatel připravil tržnici, na které bylo možno zakoupit od bio potravin před med všechno možné - co země dává.
V premiéře se představila naše nová posila - Aleš. Premiéru si odbyla i naše nová zbraň - malý slavnostní moždířek.
Akce byla pěkně připravená, ale bohužel chladné počasí zřejmě mnoho lidí od návštěvy akce odradilo - nebo to byl jen můj dojem.
Tak za rok znovu. Snad bude tepleji.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Libavá u Olomouce - secvičná Altblau regimentu ... 18-20. 4. 2008

Od pátku do neděle jsme se na Libavé, "vojenském městě" účastnili každoroční, pravidelné, předsezóní secvičné Altblau regimentu. Vzhledem k tomu, že přijeli pouze skupiny základního kádru, se po cvičišti pohybovalo přes 60 lidí, mj. stejně jako každoročně s několika novými členy ve svých řadách. Počasí našemu snažení příliš nepřálo. V pátek jsme za sebou od Lanškrouna táhly dešťové mraky. Přítáhli jsme si je až na Libavou. Vydatný noční déšť travnatému cvičišti příliš nepřidal, spíš naopak. V sobotu byla zima jako v psírně, ale nepršelo. Někteří členové proto nasadili zimní dopňky i kožichy. Pod novým velitelem jsme makali od rána až do pozdního odpoledne, kdy naše snažení ukončil vydatný déšť. Večer hrála k poslechu a tanci kapela Růžový mor. Na neděli hlásily rosničky kolem 20 stupňů tepla a slunečno. Bohužel se opakovala sobotní slota a teplo bylo pouze na vojenské ubytovně, kde jsme spali. Ve dvě hodiny po poledni jsme udělali krátké vystoupení pro místní obyvatele a poté rychle uklidili a hurá domů. Sluníčko nás vítalo tam, kde nás v pátek opustilo - v Lanškrouně, ale to opravdu jen na chvíli.
Teď už čekáme jen na první "ostrou"akci, abychom mohli sklidit plody naší celovíkendové práce.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.
Lanškroun - Masopust ... 2. 2. 2008

Novou sezónu zahájila skupina letos opravdu brzy. Sobota 2.února se nesla ve znamení masopustních rejů a oslav. Ne jinak tomu bylo v Lanškrouně. Lanškrounského Masopustu jsme se zúčastnili i my. Do průvodu, který vycházel z městského muzea, se řadilo mnoho všelijakých masek. K vidění byl žirafák, Obelix se svým psíkem, krásná vězeňkyně či tradiční masopustní masky jako policajt nebo medvěd, a samozřejmě mnoho a mnoho dalších.
Průvod obešel náměstí a po projmutí sídliště se na něj zase vrátil.
Na náměstí na prokřehlé účastníky čekaly stánky s teplou medovinou, parukami, párky, koblihami a dalším zbožím. Pivo chutnalo jen otrlým pivařům, neboť byla vážně zima jako hrom, dokonce i drobně chumelilo.
V programu na náměstí se vystřídali různé soubory a umělci. Zahrál a zatančil folklorní soubor z Uherského hradiště, zahrála místní dechovka a šermovali jsme my. Podle toho co jsem slyšel nejvíce rozpaků mezi diváky přinesla "hudební skupina" Pavel a Vašek, která se snažila promrzlé diváky i účinkující roztančit a rozhýbat.
Děkujeme Městskému muzeu v Lanškrouně i množství aktérů v maskách za pěkné odpoledne a snahu obnovit již zaprášené a pomalu mizející tradiční české slavnosti.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.