SHŠ Lucrezia
Dolní Dobrouč


2003 2005 2006 2007 2008 2009 2010
2011 2012 2013 2014 2015

UDÁLOSTI V ROCE 2005


Výroční schůze Altblau regimentu - Cholina (u Litovle) ... 5. 11. 2005

Na padesát účastníků mělo interní setkání členů Altblau regimentu.Mimo výroční schůze bylo na programu dne krátké vystoupení pro místníveřejnost. Nejdůležitější věcí bylo přijímání do Občanského sdruženíAltblau regiment. Přijato za řádné a plnoprávné členy bylo 25 mužů a žen, kteří splnili kritéria pro přijetí. Po tomto aktu nám hrála místní kapela k poslechu i tanci až do ranních hodin.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Svatba kamaráda - Žamberk ... 22. 10. 2005

Sobotní odpoledne bylo pro leckoho obyčejné. Pro našeho dlouholetého kamaráda Pavla a jeho přítelkyni Irenu osudové. Brali se. Několikčlenů naší skupiny jim ten vstup do manželství trochu ozvláštnilo.Vyslechli si svůj životopis v našem dialektu, vyslechli si střelbuz mušket, Pavlin svou choť povozil na trakaři po motokrosové dráze.
Sláva novomanželům, a ať jim to dlouho vydrží.

Svatební fotografii si můžete prohlédnout zde.

Závěr sezóny ... 8. 10. 2005

Posledním počinem letošní sezóny byla výroční schůze členů Lucreziena naší základně. Proběhlo letmé zhodnocení sezóny a samozřejměse již plánovala sezóna příští. Na přesné plány a datumy si ovšembudeme muset ještě chvíli počkat, jelikož ještě neproběhlo ukončení sezóny Altblau regimentu (5.11.2005).

Z akcí, které nás v příštím roce čekají můžeme uvést karneval naledě, čarodějnice, oslavy 15.výročí založení Lucrezie, jistě proběhne i turnaj v beach volejbale a jistě mnoho dalších.

Předkolem výročky skupiny bylo slavnostní otevření beach volejbalovéhokurtu vynikající kvality, který s nachází v areálu naší základny.Kurt je volně přístupný, a byl zbudován na náklady obce Dolní Dobrouč.U jeho otevření nechyběl ani starosta, který jeho éru hřiště zahájil slavnostním servisem. Nechybělo ani pokřtění hřiště klasickým šampusem.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Praha - Bílá hora ... 23 - 25. 9. 2005

První ročník rekonstrukce bitvy, která na dlouhá desetiletí změniladění v Českých zemích se odehrála v sobotu a neděli u zdi letohrádku Hvězda.
Páteční příjezd do Prahy byl naplánován na sedmou hodinu večerní.Čím více však člověk chce, tím více to nejde. Toto platilo v pátek.Honění času skončilo kousek před Chlumcem nad Cidlinou. Bouchlolevé přední kolo autobusu. Ze šermířů se rázem stali montéři a regulovčíci,na silnici, kde nebylo kam uhnout. Do Prahy jsme dojeli v osm, doprovodnévozidlo přijelo ještě o chloupek později. Hned večer proběhla první porada velících. Potom už pohoda.
V sobotu v osm budíček, snídaně a šup na nácvik. Málem bych zapomněl.Regiment vařil poprvé v nové kuchyni !!!! Takže děvčata už nebudoumoknout, ani trpět na parném slunci. Po obědě si vojenská část regimentu"vystřihla" výcvik, který se změnil v divadlo pro diváky.Potom už bitva. Úderem čtvrté hodiny to začalo. Palba z děl a pyroefektyotřásaly plání, první střety jednotek a řinčení zbraní. Rachot tobyl pořádný, však "na place" bylo snad 600 šermířů, nevím.Dějiny jsme nezměnili, a tak jsme byli stejně jako většina stavovskýchpobiti. Bitva to byla hezká. To jsme rozebrali večer. O kulturnívložky se staral regimentní básník Zděnda, přidal se i Mascha ase svou troškou do mlýna přišli i kamarádi z Corporalu. Prostě hezký večer.
V neděli část šermířů odjela, do teď nevím proč. My jsme si tímnenechali zkazit náladu a po obědě si vyšli do obory, podívat sena letohrádek Hvězdu. Opravdu doporučuji vidět, moc hezká podívaná.Odpolední bitva byla ještě lepší než sobotní. Menší počet šermířůumožňoval větší možnost manévrovat a tak jsme si bitvu opravdu užili.
Potom už honem balit, rozloučit se a hybaj domů, vždyť ráno vstáváme ! V postelích jsme se ocitli kolem půlnoci.
Tato akce plná slunce a pohody ukončila letošní šermířskou částčinnosti skupiny Lucrezia i Atblau regimentu. Zbývají již pouze oficiality.

Líbilo se Vám zpravodajství z letošních akcí a chtěli byste něcoz toho prožít na vlastní kůži, přidejte se k nám. Rádi Vás uvítáme v našich řadách.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Valdštejnské slavnosti - Cheb ... 2.- 3. 9. 2005

Nádherné historické jádro města Chebu a a Chebský hrad byly svědkyprvních Valdštejnských slavností ve městě od skončení II.světovéválky. Jelikož šlo o akci první, a návštěvníci si na ni musí pomaluzvyknout a naučit se chodit, byly tyto slavnosti pojaty zároveňvelkolepě a zároveň velice skromě. Program začal již v pátek průvodemúčastníků městem, což symbolizovalo příjezd Albrechta z Valdštejnado města. Poté se již na městském náměstí rozproudil život. Stánkyse zbožím odpovídajícího sortimentu, šermíři, tanečnice, kejklíři..., prostě vše, co k takovým slavnostem patří. Naše skupina sepo průvodu zapojila do dění až večer, kdy předvedla svou ohnivku.Večer jsme kromě koní, se kterými jsme byli "ubytováni"v hradním příkopě mohli sledovat i četnou rodinu netopýrů, kterak brázdí noční oblohu kolem černé hradní věže.
Druhý den se k náměstí připojila i druhá scéna, a to na nádvoří Chebského hradu. Nyní již celý program běžel naplno, a to až dosobotního večera, kdy jsme měli možnost vidět dosud pro nás nevídanoukombinaci ohňostroje a divadla. To byl opravdový zlatý hřeb večera.Potom už jen posezení u piva v jedné z nesčetných hospůdek, krčem,barů ... . my jsme to zapíchli v pizerii. Opravdu moc dobré jídloza mrzský peníz. Alešovi se vajíčko na talíři ještě hezkou chvíli mlelo a mávalo na něj.
V průběhu mezi jednotlivými představeními (vystupovali jsme 5x)jsme si nemohli nechat utéct návštěvu muzea, dříve měšťanského domu,kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Mimo pokoje "smrťáku"bylo k vidění i mnoho jiných zajímavostí a expozic na různá témata, včetně pomůcek pro právo útrpné.
Akce se kromě naší skupiny zůčastnili ještě šermíři ze skupin Rego,Alt Starhemberg, Rotyka a Manus Regis, dále tanečnice, keklíř Radek Ostrčil, mistr meče Pavouk a mnozí další.
Akce to byla velice vydařená, počasí nám přálo, a tak jen doufáme, že jsme se osvědčili, a že nás za rok pozvou znovu.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Dolní Dobrouč - O pohár starosty obce ... 28. 8. 2005

V nedělní, krásný a slunečný den byli dobroučtí hasiči pořadatelem,již tradičního klání mladých v požárních sportech. Vystoupení našískupiny bylo po vyhlášení výsledků klání první ze zábavné části programu přichystané pro téměř 15 družstev účastníků.


Dolní Dobrouč - Křapáčové hody ... 26. 8. 2005

V loňském roce jsme poměrně úspěšně zahájili loučení s prázdnami- křapáči. Letos jsme to zopakovali. 75 kg bramborových křapáčůve čtyřech provedeních zmizelo za necelé 4 hodiny. To bylo překvapení.Pomohlo tomu do značné míry i hezké počasí v odpoledních hodinách,které večer vystřídala pěkná kosa. Příště budeme muset oškrábnoutještě o pár kilo brambor navíc. Akce započala už odpoledne, abysi na své přišli i děti. Den jsme zakončili táborákem, podvečerní mini diskotékou a vystoupeními karaokee.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Aš - Dolní Paseky ... 20. 8. 2005

O tomto víkendu se Lucrezia ocitla až v nejzápadnějším koutu našízemě, asi 6 km za Aší, a to díky pozvání šermířsko jezdecké skupinyInvicto. Tamní císařství (něco jako Valašské království) tam pořádalo své každoroční slavnosti.
Po náročné téměř osmihodinové cestě naším autobusem nás uvítalo velice hezké prostředí chatové oblasti (prý V.I.P.) se dvěmi hřiština volebal a trampskou noblesní hospůdkou. Den započal upoutávkouna akci v samotné Aši. Následoval průvod účastníků i diváků (doprovázenýjezevčíkem, který po celou cestu, dokud nebyl policisty odchycenstatečně útočil na koně) do Dolních Pasek. V průběhu průvodu proběhlytři vsuvky - přepadení průvodu (Lucrezia), hudební zastávku obstaraliSempre salve a jezdecký vstup -Invicto. V samotných Pasekách jižproběhlo představení jednotlivých skupinek vystupujících císaři.
Dvě hodiny po poledni zahřměla salva ze všech našich zbraní, čímž byly slavnosti zahájeny. V programu se objevili již zmiňovaní pěvciSempre salve a pořádající rytíři ze skupiny Invicto, dále velmipohledná vnadná břišní tanečnice Leila. Večerní program doplnilaještě hudební skupina Kartáč, která výtečně hrála k poslechu i tanci.Průběh dne včetně průvodu komentoval císařský herold (mj. nesmírněukecaný chlap). Naše skupina se prezentovala Pobudou, Vzpomínkami,Ohnivkou a souborem her pro děti i dospělé. Nevyužité nezůstly aninaše palné zbraně. Celá akce byla velice příjemná. Na grilech byldostatek klobásek, kuřátka zlátla na rožních a ani o pivo nebylanouze. My jsme po večerním vystoupení začali balit a znovu absolvovali téměř nekonečnou cestu domů. Ráno v půl sedmé jsme byli doma.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Letohrad - Potštejn - Letohrad ... 12. - 15. 8. 2005

Víkend od pátku do neděle byl pro skupinu opravdu velice náročný.Hned po čtrnáctidenních šermířských prázninách jsme začali zostra.V pátek jsme rozhýbali svoje kosti na soukromé párty, na oslavě50.narozenin. V sobotu od 10 hodin jsme byli k vidění na hradě Potštejně,společně s mistrem ostrého meče "Pavoukem" a skupinouPernštejni. Večer jsme se přesunuli do Letohradu na Ostrov, kdese konal již tradiční Country večer. Zde jsme si "vystřihli"ohnivku. Neděli jsme strávili stejně jako sobotu, na hradě Potštejně.Ipřes stálé výhrůžky meteorologů počasí vydrželo, v neděli bylo dokoncenádherně, chvílemi "azůro". Tento víkend byl pro skupinurekordní. Od pátku do neděle uskutečnila 14 vystoupení, některýchi téměř hodinu dlouhých. Nyní se z toho budeme dávat týden dohromady, abychom na příštích "štacích" působili svěže.
Víkend byl pro nás také velice poučný, a to v mnoha směrech. Napříkladjsme zjistili, že nám chybí lepší jazyková vybavenost, jelikož sena našich vystoupeních objevili návštěvníci z Itálie, Izraele, Ruska,Polska a ještě dalších zemí. Fakt mazec. To ani ruce a nohy, tradiční komunikační technika Čechů kolikrát nestačí.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Janov - 27. Hry Bez Katastru ... 6. 8. 2005

27. HBK jsou již minulostí. Místo konání - Janov, vesnička se780 obyvateli - na nás působilo velice příjemným dojmem, stejnětak i sportovní areál, kde se Hry odehrávaly. Po pátečním uvítáníse s organizátory a soutěžícími, kteří bujně probírali soutěžnítaktiku na sobotní klání, jsme rozložili tábor. V sobotu ráno násneprobouzely výstřely z děl ani bušení na buben, ale na náš standosti hustě dopadající kapky deště. Nálada byla po ránu lehce pochmurná,ale s nástupem na startovní čáru začalo svítit sluníčko a hned nám bylo lépe.
V základní části nám z pěti soutěžních disciplín čtyři příliš nesedlya my jsme si začali myslet, že náš cíl - "postup do finále"- je fuč. Lentilky nám vyskakovaly z talíře jak podrážděné blechy.Ze džberovky se nám ztrácela voda, jako by byla děravá. Ani přistříhání písmen v rukavicích jsme nebyli nejšikovnější. Při průběžcenebylo možné šipky trefit do terče - asi byl zakletý. Parádně námvyšla jen čtvrtá disciplína (hřbetový hod aneb na koníčka hop), kterou jsme s přehledem vyhráli.
Stálo však při nás štěstí a tak jsme opět postoupili do finále,tentokrát z 10. místa. Soutěžní disciplíny ve finálové části bylytrochu náročnější, ale zvládnutelné. V 1. disciplíně jsme si mychlapi potloukli trochu kulky (jezdili jsme na dřevěném koni), alestálo to za to, skončili jsme druzí. Ten, kdo se v mládí učil skládatRubíkovu kostku, měl ve 2. disciplíně navrch. Za úkol bylo složitvelkou kostku z 27 menších, nahoře musel být erb Janova. Na 3. disciplínějsme si pochutnali. Vydlabat lžičkou a sníst asi sedmikilový meloun a zapít to kefírem nebo pivem - co víc jsme si na závěr mohli přát!?
Po splnění všech těchto úkolů přišlo konečné "zúčtování"našeho celodenního snažení - jsme spokojeni, skončili jsme na krásném 6. místě !!!
Už se těšíme na 28. HBK - zimní hry, které budou ve Sloupnici v sobotu 11. 2. 2006.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Vrchlabí ... 22. - 23.7. 2005

Po loňském, mokrém dalším ročníku bitvy na hradě Pecka se letosskupina Rego rozhodla změnit místo bitvy na Vrchlabí, a to nejenz důvodu toho že slavili 25.výročí založení skupiny. Vše se událo v rámci Morzínských slavností.
Pátek znamenal pro nás jako Lucrezii ohnivku na náměstí, a potomjiž klid. V sobotu na nás čekaly dvě bitvy a exicírka regimentu na náměstí.
Altblau rozestřel svůj tábor v lesíku pod kaplí (součást bojiště),za zámeckým parkem. Během obou bitev se na bojiště snesly hustéšňůry vody. Že by tradice ? Po druhé bitvě byl před nastoupenoujednotkou delegován Maf, coby odpovědná osoba za vybudování švédskéhovojska na území Česka, takže první regulérní "Altblauák" !
Celá akce byla velice příjemná, až na bláto, bahno, marast nebojak chcete. Tak, jako z Vrchlabí jsme já ani moji kamarádi nepřijeli špinaví z žádné akce v celé své šermířské kariéře.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Sovinec ... 16 - 17. 7. 2005

Letos potřetí a naposledy zavítala naše skupina na hrad Sovinec.Za parného počasí se zde konal víkend věnovaný třicetileté válce.Ze starých známých zde byli Valmont, Cordiallo, Salva Quardia, keklířKřupala, Akáda, Páni z Bludova. Z pro nás neznámých jedna z brněnskýchskupin, s názvem M. C. E. s přehledem porazila všechny ostatní vystupujícív přízni diváků. V oslabené sestavě jsme vystupovali pouze s programemPobuda, píši pouze, ale ono 5 vystoupení za víkend a k tomu třibitvy dá člověku zabrat. Součástí a zároveň konkurencí dění na hraděbylo dění v podhradí, ve švédském dělostřeleckém táboře, který jsmepřed čtrnácti dny pomáhali otevírat. Ten navštívil tento týden išvédský konzul, aby se přesvědčil, jak je nakládáno s jejich prostředky státem vynaloženými.
Večer se konalo na 5.nádvoří country, doplněné o ohnivé vstupy skupina jednotlivců. Vedle "koníren"v paláci byl otevřen šenkpivovaru Poutník, který by měl být otevřen po celou sezónu. Jistým zpestřením pro diváky byla večerní bitva na 4.nádvoří.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Dolní Dobrouč - Westernový den ... 9. 7. 2005

Druhá letošní akce pořádaná naší skupinou nesla název "Westernovýden". Jak už sám název napovídá, nesla se ve znamení kovbojů, koní a country.
Počasí se na den "D" umoudřilo a alespoň nepršelo. Sluníčko jsme zahlédli jen na několik minut. V našem krásném areálu se již od rána usadili stánkaři.
Na startovní listinu bylo zapsáno 17 jezdců a to jak v kategoriidospělých, tak i dětí. K vidění byla jízda zručnosti - trail, slalom,barell race, odchyt dobytčete, lasování nejen v podání několikanásobného mistra republiky hospodáře Cejpa a mnoho dalších disciplína ukázek kovbojských dovedností. Diváků se sešlo na 600, což bylovzhledem k počasí a množství akcí, které se konaly na tento termínv blízkém okolí víc, než jsme čekali. Po vyhlášení nejlepších jezdcůdošlo i na diváky. Vstupenky na akci byly slosovatelné, a tak si10 dětí přišlo pro drobné ceny. Poté přišlo avizované překvapení.Deset vylosovaných dospělých se v aráně utkalo o živé sele. Kdosi ho chytil, měl ho. Povedlo se to učiteli místní hudební školy,Láďovi Melšovi. Celou akci velice kvalitně, s jemným humorem uvádělčeskotřebovský Mirek Konvalina. Třešinku na dort celé akce posadili svou hrou letohradští Wejvrati. Spát se šlo pozdě ráno.
Podle ohlasů, které máme v tuto chvíli k dipozici se divákům i účinkujícícím líbilo. Máme to zkusit ještě jednou ? Napište nám, co si o akci myslíte.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Studené - Upálení Jana Husa ... 6. 7. 2005

Kdyby záleželo na počasí, v úterý 6.7., mistr Jan Hus by zcelajistě v tento den upálen nebyl. Po téměř celý den lilo jako z konve,a nálada byla na bodu mrazu. Začátek našeho prvního vystoupení vetři hodiny byl odložen na půl čtvrtou. Ani potom to nevypadalo lépe,spíš hůře. Jelikož se sešlo několik dětí, pro které zejména bylatato akce připravena vyrazili jsme s náhradní, "suchou variantou".V Podskaláku se rozběhla malá exkurse do doby třicetileté války,děti se dozvěděli něco o zbraních a viděli několik různých ukázektechnik šermu a soubojů. Potom už se rozběhly hry a soutěže, dokterých věčně usměvavý Roman Jandejsek (hlavní pořadatel) věnovalvelikou krabici cukrovinek. Toto trvalo až do příchodu kapely Wejvrat,která po nás přebrala štafetu. Další dvě avizovaná vystoupení senekonala, neboť prostor kolem Podskaláku se změnil v bažinu a močáliště.Figurína Jana Husa zůstane pořadatelům na příští rok, neboť i hranice byla napadrť mokrá.
Ještě jednu věc musím vyzdvihnout. Po celou dobu konání akce (ivečer), do odchodu posledního dítěte ze sálu na sále nikdo nekouřil. Klobouk dolů před domorodými vychovanými kuřáky !!!

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Sovinec - otevírání dělostřeleckého tábora ... 2. 7. 2005


Sobota 2.července byla pro podhradí hradu Sovince významným dnem.Na místě, kde za třicetileté války stálo ležení švédských dobyvatelůvznikl díky aktivitě První sovinecké společnosti zbrusu nový tábor,který by měl sloužit jako letnímu tábor pro zájemce o historii.Na Sovinec jsme přijeli v silně improvizované sestavě doplněné odva externisty Altblau. Na místě jsme hned dostali nehezky nadáno,že stojíme na soukromé cestě (která tak ovšem nebyla označena),a při následném úhybném manévru náš autobus na promáčené louce zapadl.Postavili jsme stan a chystali se na naše účinkování. Nejprve jsmesi se Salvou Quardií vyzkoušeli při jejich vystoupení práci s mušketou,v následující bitvě pak ubránili opevněný tábor proti hrstce císařských,abychom na závěr vystoupili na louce pro skupinku náhodně procházejícíchdiváků. Den zpočátku deštivý, se v průběhu dne vypracoval ve velice pěkný a slunečný.
Hlubokou poklonu musíme vystřihnout organizátorům a stavielům zavystavění openěného tábora (za svých 8 let v šermu jsem něco takovéhoještě neviděl), nikoliv však organizaci dění. Velice špatná informovanostdiváků i účinkujících se na celé akci nehezky podepsala a mnozítoto nehezky komentovali. Dalším negativním ohlasem byly hlasitéprotesty místních, kolem tábora bydlících, kterým střelba z těžkýchkusů v bezprostřední blízkosti jejich příbytků značně hýbala žlučía dávali to i v průběhu některých výstupů najevo. Snad se vše dopříště uklidní a vyjasní. Potom věřím, že by se na Sovinci mohli dělat luxusní dobývačky.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Letohrad - Oslavy 130. výročí založení SDH ... 25. 6. 2005

Sobota 25.6. patřila dobrovolným hasičům z Letohradu. Otevřenínové požární zbrojnice jim mohou závidět leckteří profesionálové.Velké prostory, moderní vybavení i moc hezké zázemí, to vše novápožární zbrojnice má. K této, pro Letohrad jistě ne bezvýznamnéKomentáře událostí, jim přišlo přát mnoho souborů a spolků, jejiž výstupypo celý den provázel Tomáš Stejskal. Zmíním pouze některé účastníky,neboť jejich výčet by byl velice dlouhý, byli tu kynologové, spolekpřátel vzduchoplavby, letečtí i automobiloví modeláři, dechový souborAF Brass band, ... a další. V průběhu dne seskočili parašutistéa proběhly soutěže mezi požárními družstvy několika sborů - tentokrátve stylu recese. Vše se neslo v přátelské atmosféře. Hezký den,plný slunce přerušil až podvečerní liják, který téměř rozehnal jinak velice početné publikum.
My jsme si přestávky mezi třemi výstupy zpestřili pobytem na nedalekém koupališti hrou "plážáku" a samozřejmě koupáním, jak jinak.Byl to opravdu příjemný den a po všech stránkách dobře připravená akce.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Žamberk - "Slavnosti dřeva" ...

18. 6. 2005

Letos poprvé, kromě muzea se i v areálu žambereckého zámku konaly"Slavosti dřeva". Krásné počasí i prostředí zámku navodilopříjemnou atmosféru, kterou rozsáhlá "dřevěnná" expozicejenom podtrhla. Počet vystavovatelů jsem nezjišťoval, bylo jichale mnoho. Prezentovali se zde mj. výrobci intarzií, nábytku, varhan,soch, loutek, dřevostaveb a mnozí další. Každý kdo přišel si jistěnašel to své. Doprovodný program okořenili svými výstupy na nádvořímj.jiné i pěvecký spolek Campanulla a dechový soubor zdejší uměleckéškoly, a bylo co poslouchat - paráda. Naše stanoviště nebylo nanádvoří, nýbrž v přilehlém zámeckém parku. Nejprve přišel ke slovu"Pobuda" a na ukončení programu "Ohnivka". Uobojího si troufám říci, že diváci častým potleskem na otevřenéscéně hnali účinkující k neuvěřitelným výkonům. Po "Pobudovi"jsme byli pozváni na raut. To prostě nemělo chybu. Všelijaké dobrotypro pozvané údajně připravili učni místního kuchařského učiliště.Celá akce probíhala v příjemné a uvolněné atmosféře, a rádi, pokud bude zájem, se tam za rok zase vrátíme.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Jehnědí ... 18. 6. 2005 (dopoledne)

V obci Jehnědí (mezi Ústím nad Orlicí a Chocní) slavili starousedlíci 130. výročí založení základní školy v obci. K tomuto výročí hrálamládežnická dechová hudba a šermovala Lucrezia. U stánku s občerstvenímjsme se dozvěděli, že díky stále se tenčícímu počtu dětí se školazřejmě 140. výročí nedožije. Na této vzpomínkové akci jsme se uvedli scénářem "Pobuda" a druhým v pořadí byly "Vzpomínky".

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Pastviny - ATC Šlechtův palouk ... 4.6.2005

Dětský den pro několik desítek dětí zaměstnanců stavební společnosti VCES se konal v Pastvinách v autocampu Šlechtův palouk. V bohatémprogramu, kterým přítomné provázela Kateřina Hrachovcová a TomášStejskal se představili kromě nás ještě sokolníci, vodní záchranáři,psovodi a další sdružení a soubory. Černé mraky a stálé vydatnédešťové přeháňky vyhnaly do páté odpoledne téměř všechny děti domů.Pro vytrvalce hrála k poslechu a tanci žamberecká country kapela dlouho do noci.
My jsme měli možnost předvést celý nabídkový list našeho umu, odhraného scénáře, přednášce o zbraních, předvedení dobového života,soutěží pro děti až po ohnivku. Ten den za to stál. U stánků s občerstvenímse pekli krocani, vepřové kýty, klobásy, co si víc přát - snad jen to počasí, víc nic.


Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Frýdlant v Čechách - Valdštejnské slavnosti ... 27. - 29.5.2005

Frýdlant v Čechách - Valdštejnské slavnosti ... 27. - 29.5.2005
Největší akce tohoto druhu v Česku s tradičně bohatým programemse konala již poněkolikáté, vždy v lichém roce, kousek od Liberce- ve Frýdlantě. Tisíce návštěvníků, stovky šermířů a různých dalšíchúčinkujících, desítky stánků na frýdlantském náměstí a samozřejměvévoda frýdlantský. No ano, jde o Albrechta Václava Eusebia Valdštejna,na jehož počest se tato akce koná za velikého zájmu veřejnosti.Ani letošní ročník nebyl vyjímkou. Lurezia, tentokrát v řadách Altblauregimentu dorazila v 15 lidech, v pátek odpoledne na místo Altblauležení, kterým pro nás letos poprvé nebyl městský park, ale přímo bojiště u motelu Daniela.
Teploty se po celý víkend pohybovaly dost nad třicítkou, k tomuse v podstatě ve větru nepohnulo ani stébélko. K částečné pohoděnám dopomohl potok, který se stal naší záchranou. Chlazené nápoje,místo pro osvěžení těla i voda na nádobí, to je jen začátek výčtu předností potoka u tábora v parném, tropickém počasí.
Program pro nás započal v pátek v 21 hodin poradou vedení a velenína radnici, pokračoval v sobotu ranní exicírkou na uvítanou Valdštejnave městě. Potom už odpolední bitva, a následná vystoupení jednotlivýchskupin. Za Altblau to byla letos odpoledne Novica a večer Lucrezia.Večerní ohnivý průvod ze zámku na náměstí byl opět famózní. Bohuželneukáznění diváci již tradičně nepříjemně komplikovali příchod jednotekna náměstí. Po našem ohnivém vystoupení započal stovkami lidí tolikočekávaný ohňostroj. Pak už konečně klid, pohoda v táboře u zvukůkytar po hektickém a vážně vysilujícím dni. Neděle se nesla ve znameníodpočinku a relaxace, takže nás čekala "pouze" odpoledníbitva. Pak už jen zabalit a uklidit tábor. Máme toho dost. Utahaní jako koťata v klidu jedeme domů.
Při teplotních podmínách, které vládly musím vzpomenou mnohými nedoceněnou práci našich markytánek, které i v těchto vedrech vařily na otevřenýchohništích a po celou dobu bitvy i průvodech neúnavně zásobovaly regiment vodu.
Frýdlant opět nezklamal. Tak zase za dva roky ?


Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Klášterec - vystoupení pro školu ... 26.5.2005

Na čtvteční odpoledne jsme byli pozváni do Klášterce nad Orlicí,abychom zpestřili "Týden bez lavic" na místní základníškole. Naše trilogie vystoupení započala hraným vystoupením Pobuda.Po scénáři následoval výklad o námi dovezených zbraních s ukázkamijejich použití, tudíž i střelby. Třetí a poslední díl byl pojatjako škola hrou (vždyť i Komenský pocházel z té doby). Dovednostnísoutěže, možnost vyzkoušet si práci se zbraní, obléknou plechovouzbroj pikenýra nebo si vyzkoušet své schopnosti v našich prověřenýchhrátkách se dětem líbily. V parném slunečné odpoledni jsme si všichniužili své. Na místo avizovaného 90 minutového seznámení s třicetiletouválkou jsme odjížděli po téměř 2,5 hodinách, a jen díky tomu, žena hřiště místního fotbalového hřiště najela motorová sekačka a krok za krokem nás vytlačovala z našeho prostoru.
Při zpáteční cestě domů jsme se nemohli nestavit u Víti Wagnera, hospodského v restauraci Na vleku v Pastvinách a popřát mu k jeho čerstvým 40 narozeninám.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Rajhradská show ... 21.5.2005

Jižně od Brna se rozkládá obec Rajhrad, v níž se každoročně konáakce, pod názvem "Rajhradská show". Na akci, již můžemeříci - tradiční, se sjíždějí pozvané skupiny historického šermua tance, též kupříkladu kejklíři (letos je zastupoval kelklíř Vlček)z celých Čech i Moravy. Areálek místní tělovýchovné jednoty doplniloi letos též množství stánků širokého sortimentu. Naše skupina se"Show" zúčastnila již potřetí, tentokrát s komponovanýmprogramem "Vzpomínky". Celou akcí velice elegantně provázelLibor "Borli" Olšan. Návštěvnost akce je tradičně veliceslušná, letos na 500 lidí. Součástí bohatého celodenního programubylo i několik soutěží pro děti. Parné počasí společně se šotolinovýmpovrchem arény dělalo potíže zejména divákům v prvních řadách. Oblakaprachu, která se zvedala při soubojích byla dost nepříjemná. Šermujícípo vystoupeních vypadlali spíš jak mlynáři než jak zběsilí bojovníci.Na závěr programu vystoupila místní folk rocková, resp. rock folkováskupina Krakoš. Pro diváky poté vše skončilo. Pro účinkující nikoliv.Grilované prase a stálý přísun tekutin nás čekal v restaurantu Teressa. Tímto jsme i my ukončili tuto velice příjemnou akci.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Bitva o Ostravsko-slezský hrad ... Ostrava 13 - 15. 5. 2005

Uplynulý víkend se nesl ve znamení aktivity Altblau regimentu. Při společné akci jsme zavítali do černé Ostravy.
Po zmatku při příjedu do cíle cesty (objížďka) nás uvítalo příjemné prostředí rekonstuovaného hradu. Dva oddělené prostory pro vojenskáležení - zvlášť pro císařské a zvlášť pro nás - Švédy v panenskýchprostorách hradního parku byly velice milým úvodem. Sobotní i nedělnínabitý program započal nástupem vojska, poté průvodem po Ostravěa pak již na třech scénách běžel program plný šermu, hudby a divadla.Sklepení hradu ukrývala galerii čarodějnic, sbírky obrazů, akváriasladkovodních ryb a mnohé další. Naše skupina v řadách Altblau regimentuse účastnila v dosud největším počtu. Bylo nás 13 ! Celá akce senesla v duchu pohody. Počasí nám i přes sobotní noční deštík přálo.Markytánky z mála krmě vykouzlily téměř zázrak a nakrmily celý regiment.Co víc si přát. Organizace akce byla na velice vysoké úrovni. Dodržováníčasového harmonogramu akce bylo bezezbytku dodržováno (ne vždy avšude je tomu tak). Bitvy, a to ať sobotní, tak podle stejného scénářebitva nedělní,kde o dramatické situace nebyla nouze, je nutno brátjako zdařilé. V sobotu odpoledne se měla možnost Lucrezia předvéstsvým vystoupením Pobuda a večer krátkým ohnivým vstupem. V závěru naší ohnivky nebe zalilo světlo ohňostroje.
V neděli po ukončení slavností jsme v podvečer sbalili kufry a vyrazili domů.
Celou akci považuji za povedenou, i když přiznávám, že jsme toho měli všichni plné kecky.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Zima a déšť nás vyhnali z akce ... Sovinec  6.- 8. 5. 2005


Lucrezia se již poněkolikáté zúčastnila víkendového programu nahradě Sovinec. Na akci nazvané "Pálení čarodějnic"jsmebyli poprvé. I přes výhrůžky meteorologů bylo od pátku do sobotníhovečera počasí chladné a slunečné. Naše skupina se představila sestaronovým programem "Pobuda", tentokrát v novém obsazením.Diváci si podle ohlasu přišli na své. Některé akce byly dokonce několikrát aplaudovány na otevřené scéně - což uznáte potěší.
Noční déšť a velký vítr ze soboty na neděli přinesl na okolní výše položené kopečky bílou nadílku. Díky téměř grónským podmínkám bylprogram zredukován a přesunut do jednoho z rekonstruovaných paláců.Po dohodě s kastelánem jsme odjeli domů dříve než obvykle - a tentokrátrádi. Na co nelze nevzpomenout je fantastické vystoupení kejklířeVojty Vrtka a sobotní večerní pásmo ohnivých vystoupení, kde se Lucrezia jistě neztratila.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Nejen šermem živ je člověk ... sobota 30.4.2005

Poslední dubnový den jsme využili v Pastvinách k oslavě narozeninZdeny (nikomu to nesmíme říkat, ale napsat ano - bylo jí 40). Znovusi oslavil své narozky i Michal. Poseděli jsme poblbli, prostě sito užili. A dárečky ? Krom klasických dárků dostali oba i nádobíčkona pískoviště, to proto, aby se mohli pomalu chystat na svou novou funkci - babičky a dědečka.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Čarodějnice dorazily v hojném počtu ... pátek 29.4.2005

Tradiční pálení čarodějnic pod taktovkou naší skupiny proběhlona naší základně za mimořádného počtu účastníků. Oproti minulýmrokům, kdy se počet návštěvníků pohyboval kolem 400-500. Letos z nám neznámého důvodu se počet téměř zdvojnásobil.
O půl sedmé nad areálem zakroužilo letadlo, na zemi zahořela dýmovnicea na nebi bylo vidět seskakující parašutisty. Po přistání paragánůa ukončení soutěží pro mladé čarodějnice byla zapálena hranice - tentokrát stavěna netradičním způsobem - po vzoru gotické věže.
Celý večer se nesl ve znamení pohody. I počasí, do toho dne sesílající na zem dešťové přeháňky se umoudřilo a zalilo nás slunečními paprsky.Snad se nám akce i letos povedla, co vy na to ? Tak zase za rok. !

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Generálka regimentu Altblau na sezónu … 22-23.4.2005

Příprava regimentu Altblau na sezónu vrcholí. K potěšení nás všechse regiment přes zimu opět o několik nadšenců rozrostl. Po celýkrásný a prosluněný víkend v Novém Městě nad Metují v areálu zdejšíchkasáren probíhala za zavřenými vraty závěrečná příprava regimentuna novou šermířskou sezónu. Zdravé jádro regimentu (na pět desíteklidí z celé ČR), tedy i větší části Lucrezie, pilovalo pořadovku,pochod, pohyb a souhru formací a různých bitevních situacích čipokoušelo maskérství - zejména vytváření na pohled velice ošklivýchzranění. Na sezónu se zabíhala i plukovní polní kuchyně - a zabíhala se velice dobře. Chutnalo nám.
Vrcholem našeho víkendového snažení byla nedělní veřejná execírkaregimentu. Po chvíli se ve své premiéře představila skupina Novica(tentokrát z období třicetileté války). To vše bylo sledováno několikadesítkami diváků. Snad výcvik, který byl velice náročný (velitelépři odjezdu již téměř nemluvili, ostatní vojsko sice mluvilo, ale po place se jenom ploužilo) v průběhu sezóny zúročíme.
Pokud máte zájem si to s námi zkusit, hlaste se. Další informace naleznete na www.altblau.cz

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


Jaro přichází ……12.3.2005 - Choceň

V sobotu 12.3.2005, když se již zdálo, že se jaro pomalu probouzík životu, a teploty přes den vystoupaly k 7 stupňům nad nulou alespoňpřes den, se v Chocni konal ples vodáků. Jeho zahájení předcházelonaše krátké vystoupení na zdejším malém úhledném náměstíčku. Pořadatelpro nás připravil prostor pod morovým sloupem, jediné místo na náměstí,kde nebyly všudypřítomné hory sněhu. Za svitu lamp jsme předvedliněkolik hraných ukázek z našeho šermířského řemesla a poté dvě ukázkyz "ohnivky". Poslední zmiňované si mohli diváci opravduvychutnat, neboť zhaslo celé náměstí (pro tuto příležitost vypnuté).Produkci zhlédlo asi 250 diváků, nejen účastníků plesu, kteří odměnilynaše vystoupení velkým potleskem, což nás v té chvíli, v již docela pěkné zimě zahřálo u srdíčka.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


25. 2. 2005 - Sníh nás nezlomil

V pátek 25.února si příznivci zimních sportů a blbovin přišli nasvé při karnevalu na ledě, pořádaném naší skupinou v areálu dětskéhohřiště v Dolní Dobrouči - Šejvě. Od čtyř hodin odpoledne se po leděproháněly čarodějnice, muchomůrky, trpaslíci a další pohádkové bytosti.Všichni maskovaní si mohli zasoutěžit o drobné ceny v několika soutěžích.Po vyhlášení nejkrásnějších masek jsme blbli ještě dlouho za vydatnéhoumělého osvětlení, které zde naše obec v loňském roce vybudovala.V době, kdy děti soutěžili na ledě, dospělí zaháněli zimu grogem a svařeným vínem.
Byli jsme velice mile překvapeni účastí na tomto 1.ročníku karnevalu,kterého se i přes řádící chřipky a sněhové přívaly zúčastnilo na 30 dětí všech věkových kategorií.
Tento první ročník byl pro nás velkou zkouškou vytrvalosti. Rtuť teploměru se stále pohybovala kolem nuly a k tomu sníh, který pocelý týden nepřetržitě zasypával ledovou plochu. Co napsat závěrem.Snad jen, že příště, až se nám zahojí všechny boule a modřiny(někteřístáli na ledě po i 10 letech) se znovu a rádi sejdeme na druhém ročníku.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.


5. 2. 2005 - Řach párty - Vrchoviny u Nového města n. M.


2.ročník netradičního šermířského plesu skupiny Novica se konal5.února 2005 v obci Vrchoviny cca 2 km od Nového města nad Metujíza účasti přibližně stovky účastníků. Stejně jako při prvním ročníkubyl ples proložen humornými, místy až drsnými scénkami Novičákůa jejich hostí. Turnaj s cvičnými tesáky o letecký zájezd do Taterprověřil zástupce některých skupin v boji se soupeřem i hladinoualkoholu. Ples jsme samozřejmě využili k setkání s kamarády a kolegys ALtblau regimentu a "výměnému obchodu" se vším možným.Nepřipraveni na sparťanské podmínky jsme si vychutnali drsné zimnípodmínky i v rozestavěné "mečírně", kde jsme přenocovali.Ráno jsme proto rychle kvačili do tepla, do naší tradiční občerstvovací stanice restaurace U Paďourů, na něco teplého.

5. 2. 2005 - 26. HBK se staly popáté kořistí našeho družstva


Naše družstvo je jako jediné, které se zatím zúčastnilo všech 26doposud konaných Her bez katastru. O tom, že patříme mezi absolutníelitu všechny přesvědčily i 26. Hry bez katastru, které se konalyv malebném kousku romantické přírody "Na Mandlu" v Řetové.Dokázali jsme popáté zvítězit a tím jsme absolutně nejlepší v počtuvyhraných her. A jelikož jsme už čtyřikrát pořádali tak jsme totentokrát nechali Sloupnici. Děkujeme naší hvězdné pětici za fantastickou reprezentaci naší skupiny i celé obce.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.

22. 1. 2005 - Všichni stárneme - oslava narozenin Michala a Geneho


V hostinci u Vacků se konala oslava narozenin dvou členů skupiny.Michal "40" a Gene "36". Vše bylo pojato v duchukarnevalu a proto byla povinná účast všech pozvaných v maskách.Svou účastí nás poctila i delegace z Rajhradu a ve večerních hodináchdokonce sami Generální ředitel a Generální rozhodčí Her bez katastrus doprovodem. Jedlo se, hrálo a zpívalo až do pozdních hodin, takjako v pohádkách na samém konci příběhu. My doufáme, že toto nebyl konec, nýbrž začátek další éry životní dráhy oslavenců.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.

14. 1. 2005 - První akce nového roku 2005 - Reprezentační ples OEZ


Ples OEZ se konal stejně jako v minulých letech na dvou místechsoučasně. V kulturním domě a restauraci Nový dvůr. Naše parketastejně jako v roce minulém byla v Novém dvoře, který mj. je pronaše působení jako dělaný. Nároky pořadatelů stále rostou, a protose i naše činnost rozrostla. Stafáž před hlavním vchodem, uvítáníúčastníků plesu šampusem v předsálí, to se opakovalo stejně jakov loňském roce. Nově bylo zařazeno ohnivé vystoupení před začátkem plesu samotného.
Počasí nám poměrně přálo. Nefoukalo a zima byla k vydržení, téměř ideál. Počasí se nelíbilo pouze naší aparatuře, jmenovitě CD přehrávači,který nechtěl pracovat. Prostor pro ohnivku byl mírně bahnitý, alevzhledem k tomu, že jsme dělali pouze zkrácenou verzi ohnivky, tj. bez soubojů u kterých se válíme po zemi, to až tak nevadilo.
Veškerá naše činnost na akci byla k naší a snad i pořadatelově spokojenosti. A jen pro porovnání. V loňském roce nás "fungovalo" na tomtéž plese 7, letos 15 ! To jsem zvědav, jak to bude příští rok.

Pár fotografií si můžete prohlédnout zde.